UX / UI

home.pl - IONOS CEE - az.pl

Zespół UX/UI
Od sierpnia 2019 jestem członkiem zespołu realizującego zadania z zakresu UX/UI dla spółek grupy United Internet - w szczególności dla home.pl, az.pl oraz IONOS w państwach Europy Środkowej oraz Wschodniej. W zespole pełnię przede wszystkim rolę UI Designera - projektuję zarówno na potrzeby stron www, jak i Panelu Użytkownika. Jestem zwolennikiem systemowego projektowania opartego o metodykę Atomic Design - jestem mocno zaangażowany w konstruowanie oraz "pielęgnację" bibliotek komponentów UI.

Fragment szablonu strony produktowej na home.pl

Fragment strony głównej ionos.ro

Redesign strony home.pl
Strona home.pl zdecydowanie potrzebowała odświeżenia - nie tylko pod kątem wizualnym, ale także technologii oraz performance'u. Jak to bywa w przypadku długoletnich firm, witryna zawierała elementy i motywy powstałe na przestrzeni wielu lat, często niespójne i sprawiające wrażenie, jakby użytkownik poruszał się po kilku różnych stronach. Wraz z zespołem przystąpiliśmy do przebudowania strony, wprowadzając jednocześnie wiele usprawnień funkcjonalnych i ofertowych. Rozpoczęliśmy długotrwały proces budowy całkiem nowego design systemu: od gruntownej przebudowy i ujednolicenia form kluczowych komponentów strony, po uproszczenie palety kolorów i poprawienie kontrastów.
System ilustracji
Wcześniejsza wersja strony home.pl była pełna grafik oraz ilustracji wykonanych w innej stylistyce, niepasujących do siebie i dodatkowo, skupiających się na dosłownym zaprezentowaniu abstrakcyjnych pojęć i skomplikowanych technologii. W rezultacie "nietechniczni Klienci" nie rozumieli tych grafik i przedstawionych na nich procesów, a "techniczni" skupiali się przede wszystkim na porównywaniu parametrów usług i nie zwracali na nie uwagi.
Aby poprawić ten stan rzeczy, przygotowałem stylistykę oraz spójny system tworzenia ilustracji skupionych przede wszystkim na pokazywaniu wyobrażenia naszego Użytkownika oraz jego biznesu w sieci / strony internetowej, która powstała dzięki produktom i usługom home.pl.
Dzięki uproszczeniu palety kolorów UI i oparciu teł na bieli i kilku delikatnych odcieniach szarości - kolorowe, pastelowe ilustracje dopełniają treść strony i płynnie prowadzą wzrok użytkownika po kolejnych sekcjach i niuansach oferty.
Mobile first
Wraz z redesignem strony, postanowiliśmy poprawić doświadczenie Użytkowników przeglądających stronę na urządzeniach mobilnych. Każdy nowy komponent, który powstaje musi sprostać wymaganiom responsywności oraz pojemności treści. Poniżej kilka przykładów przygotowanych przez mnie komponentów.
Rozdzielczość desktopowa
Rozdzielczość desktopowa
Rozdzielczość tabletowa
Rozdzielczość tabletowa
Rozdzielczość mobilna
Rozdzielczość mobilna
Rozdzielczość desktopowa
Rozdzielczość desktopowa
Rozdzielczość tabletowa
Rozdzielczość tabletowa
Rozdzielczość mobilna
Rozdzielczość mobilna
Rozdzielczość desktopowa
Rozdzielczość desktopowa
Rozdzielczość tabletowa
Rozdzielczość tabletowa
Rozdzielczość mobilna
Rozdzielczość mobilna
Autorskie projekty koncepcyjne
Wybrane projekty wykonane indywidualnie - eksperymentalnie albo jako wizualizacje do własnych pomysłów na rozwój designu serwisu.​​​​​​​

Jedna z propozycji redesign'u strony głównej home.pl

Propozycja UI dla strony głównej appstore'a home.pl

Propozycja mobilnej strony głównej home.pl

Sprzedaż aplikacji bezpośrednio z sekcji appstore na stronie głównej - prototyp możliwego rozwiązania

Propozycja mobilnej strony produktowej home.pl (prototyp)

Tworzenie bibliotek komponentów
Do moich codziennych zadań należy przygotowywanie oraz utrzymywanie bibliotek komponentów wykorzystywanych w projektach graficznych. Komponenty te mają pełne wizualne i funkcjonalne odwzorowanie w kodzie strony. Biblioteki budowane są w oparciu o metodykę atomic design, czyli składają się z elementów o rosnącym stopniu rozbudowania i dokładności.

Zobacz jeszcze

Back to Top